VU J. Lelevelio salės ekspozicijos akcentinis apšvietimas

Vilniaus universitetas bendradarbiaudamas su UAB „Ledigma” pademonstravo modernių technologijų ir istorijos sintezę – Vilniaus universiteto (VU) architektūriniame ansamblyje įsikūrusios bibliotekos J. Lelevelio salės įkurdinto ekspozicinio stendo akcentinį apšvietimą.

VU bibliotekos salė pavadinta Joachimo Lelevelio garbei, kuomet į ją buvo perkelta lenkų istoriko, kartografo, geografo bei kultūros mecenato knygų ir atlasų kolekcija. J. Lelevelis (1786 – 1861) pasižymėjo savo pedagogine veikla, buvo Vilniaus, Krokuvos ir Briuselio universitetų profesorius, kūrė išskirtines graviūras bei palaikė revoliucines idėjas. Profesoriaus garbei įrengta memorialinė ekspozicija, kurioje demonstruojama jo atlasų piešimui naudoti dažai. Būtent šie dažai reikalauja išskirtinio dėmesio žvelgiant iš apšvietimo pusės.

Lelev

Ekspozicinis stendas apšviestas pritaikant linijinį keturspalvį šviestuvą. XIX a. naudoti dažai reikalauja išskirtinio apšvietimo dėl savo fotojautrumo šviesai. Tam tikslui buvo panaudotas 4000 K spalvinės temperatūros pirmenybinis apšvietimas su optimaliu spektrinės galios skirstiniu, kuris sumažina fotocheminį poveikį. Bendra šviestuvo galia siekia 14 W ir sistema realizuota su judesio jutikliu šviesos intensyvumo valdymui. Siekiant akcentuoti bei kartu ir saugoti Mūsų kultūrinį paveldą, apšvietimas įjungiamas tik priėjus salės lankytojui. Šviestuvas turi švelnaus įsijungimo funkciją ir po priėjimo stendo šviečia 2 minutes, jei nebefiksuojamas judesys. Tokiu būdu tik stebint stendą yra palaikomas pastovus šviesos srautas, o nelaikant stendo – šviestuvas išjungiamas ir dažai nepatiria šviesos sukeliamos žalos.

UAB „Ledigma” didžiuojasi ir džiaugiasi galėdama prisidėti prie kultūrinių vertybių išsaugojimo panaudojant išmanaus apšvietimo technologijas ir sukauptas mokslines žinias.